SANDWICHIN TARİHÇESİ

Kumar müptelası olan Deniz Bakanı olan Kont Montagu  oyun masasını yemek yemek için bile terk etmek istemiyormuş. 1762 yılında 44 yaşında İngiltere Dış İşleri Sekreteriyken gününün neredeyse yirmi dört saatini oyun masasında geçiriyormuş. Bu arada aç kalmamak ve oyun kağıtlarının yağlanmasını önlemek amacıyla hizmetçilere etleri iki ekmek dilimi arasına koyulmuş olarak getirtiyor, bunları yerken diğer eliyle oyun oynamaya devam edebiliyormuş.

1778 yılında Kaptan Cook, Hawai adalarını keşfettiğinde bu adalara Montagu’nun şerefine “Sandwich Adaları” ismini veriyor. Ayrıca Montagu’nun doğum günü olan 3 Kasım günü bazı yerlerde “sandwich günü” olarak kutlanıyor.

Sandwich’e ismini veren Montagu ve Sandwich kasabası olabilir ama onun icat ettiğini söylemek doğru olmaz. Ekmeğin tarihi 6000 yıl öncesine kadar dayanır ve o tarihten itibaren Mısır, Ortadoğu ve Roma uygarlıklarında yiyeceklerin ekmeğin arasına konularak yendiği biliniyor. Örneğin, ekmek pişirmeyi bir sanat haline getirmiş olan Romalılarda iki öğün arasında ekmek arasına konulmuş yiyecekleri ayaküstü yemek gündelik bir adetmiş.